IMS/ORC European Champions

  2016 - Class AB Duvetica Grey Goose
  Giampero Vagliano
 
1. Duvetica Grey Goose
Giampiero Vagliano
 
  Arya 450 mod.
ITA 41503
2. Meliti IV - Musto
George Andredis

2016 ORC European Championship

    3. Blue Sky
Claudio Terrieri
Porto Carras, Greece
03 - 10. 07. 2016.
  2016 - Class C Katariina II
  Aivar Tuulberg
 
1. Katariina II
Aivaar Tuulberg
Boats: 73
Countries: 12
  Arcona 340
EST 646
2. Sugar
Ott Kikkas
Results
    3. Baximus
Athanasios Baxevanis

 
             
  2015 - Class AB Forte
  Jaak Joogi
 
1. Forte
Jaak Joogi
 
  X-41
EST 475
2. Premium
Priit Tammemagi

2015 ORC European Championship

    3. Xini Freedom
Martin Estlander
Parnu, Estonia
10 - 16. 08. 2015.
  2015 - Class C Team Pro4U        
  Patrik Forsgren
 
1. Team Pro4U
Patrik Forsgren
Boats: 65
Countries: 8
  First 36.7 mod.
SWE 88
2. Sugar 2
Leivaagen OU
Results - Class A
Results - Class B
    3. Audi Ultra
Samuli Leisti

 
             
  2014 - Class A Natalia
  Natalia Brailoiu
 
1. Natalia
Natalia Brailoiu
 
  Swan Club 42
ROU 1
2. Elena Nova
Christian Plump

2014 ORC European Championship

    3. Koyama
Bernd Kammerlander
Valencia, Spain
01 - 06. 07. 2014.
  2014 - Class B Low Noise        
  Giuseppe Giuffre'
 
1. Low Noise
Giuseppe Giuffre'
Boats: 48
Countries: 7
  M 37
ITA 15911
2. Movistar
Pedro Campos
Results - Class A
Results - Class B
    3. Morgan IV
Nicola De Gemmis

 
             
  2013 - Class 1 Trucknor Wolfpack
  Team Wolpack
 
1. Trucknor Wolfpack
Team Wolfpack
 
  TP 52
NOR 12000
2. Camilla
Ole Martin Vordahl

 

    3. Blixt Pro Sailing
Thomas Blixt
 
  2013 - Class 2 Teknova      

2013 ORC European Championship

  Bengt Falkenberg
 
1. Teknova
Bengt Falkenberg
Sandhamn, Sweden
03 - 10. 08. 2013.
  First 40
SWE 70
2. Premium
Priit Tammemagi
 
    3. Xenia
Ralf Lassig
Boats: 60
Countries: 8
  2013 - Class 3 Sugar 2      

Results
 

  Mihkel Kosk
 
1. Sugar 2
Mihkel Kosk

 
  NM 38S
EST 711
2. Katarina II
Aivar Tuulberg
 
    3. Team Arken Zoo
Patrik Forsgren

 
             
  2012 - Class A Aniene 1a Classe
  CC Aniene
 
1. Aniene 1a Classe
CC Aniene
 
  TP 52
ITA 2011
2. Cronos 2
Valerio Battista

2012 ORC European Championship

    3. Exprivia Luduan
Giovanni Sylos Labini
Punta Ala, Italy
23 - 30. 06. 2012.
  2012 - Class B Low Noise        
  Giuseppe Giuffre'
 
1. Low Noise
Giuseppe Giuffre'
Boats: 31
Countries: 6
  M 37
ITA 15911
2. Scgunizza
Vincenco De Blasio
Results - Class A
Results - Class B
    3. Morgan IV
Nicola De Gemmis

 
             
  2011 - Class A Silva Hispaniola
  Peter Schmidt
 
1. Silva Hispaniola
Peter Schmidt
 
  Evento 42
GER 5611
2. Gertrud
Peter Ortendahl

2011 ORC European Championship

    3. Xanthippe
Jan Henrik Bryde
Hanko, Norway
06 - 13. 08. 2011.
  2011 - Class B Feelgood        
  Martin Nilsson
 
1. Feelgood
Martin Nilsson
Boats: 25
Countries: 3
  Salona 37
SWE 104
2. Varuna Xpress
Kai Haupthoff
Results
    3. Xtreme
Jarle Kristiansen

 
             
  2010 - Class A Man
  Riccardo di Bartolomeo
 
1. Man
Riccardo di Bartolomeo
 
  Grand Soleil 42R05
ITA 14942
2. Saphira
Raffaele Archivolti

2010 ORC European
Championship

    3. Nautilus Wave
Valente / Stillitano
Cagliari, Italy
05 - 11. 07. 2010.
  2010 - Class B Alvarosky        
  Francesco Siculiana
 
1. Alvarosky
Francesco Siculiana
Boats: 31
Countries: 4
  Grand Soleil 40RC
ITA 16131
2. Scricca
Gianfranco Cioce
Results - Class A
Results - Class B
    3. Escandalo
Manuel Costantin

 
             
  2009 Beluga Sailing Team
  Christian Plump
 
1. Beluga Sailing Team
Christian Plump

2009 ORC European
Championship

  Rodman 42
GRE 44
2. DataCom
Ralf Asholm
Ystad, Sweden
03 - 08. 07. 2009.
    3. Capio
Martin Nilsson
Boats: 23, Countries: 4
Results
             
  2007 - Class A Ola
  Tafa, Ltd.
 
1. Ola
Tafa, Ltd.
 
  Grand Soleil 56R
CRO 6789
2. Man
Fausto Farneti

2007 IMS European
Championship

    3. Bohemia Express
EVD s.r.o.
Cres, Croatia
19 - 26. 06. 2007.
  2007 - Class B Sagola GS        
  Fausto Pierobon
 
1. Sagola GS
Fausto Pierobon
Boats: 54
Countries: 7
  Grand Soleil 37BC
ITA 15037
2. L'altra Claudia
Carlo Brenco
Results - Class A
Results - Class B
    3. Costa del Salento
Fioravante Totisco

 
             
  2003 Matrix
  Luigi Amedeo Melegari
 
1. Matrix
Luigi Amedeo Melegari

2003 VIP IMS European
Championship

  Grand Soleil 40R
ITA 14040
2. Telefonica Movistar
Giorgio Goldoni
Cres, Croatia
21 - 28. 06. 2003.
    3. Indeco Karma
Vladimiro Pegoraro
Boats: 91, Countries: 7
Results
             
 


to the top ↑