IMS/ORC World Champions

  2016 - Class A Freccia Rossa
 

Vadim Yakimenko
 

1. Freccia Rossa
Vadim Yakimenko
 
  TP 52
ITA 29141
2. Tarok VII
Erik Berth
 
    3. Stell
Fredrik Alexandersson
 
  2016 - Class B Santa      

2016 ORC World
Championship

  Claus Landmark
 
1. Santa
Claus Landmark
Skovshoved, Denmark
15 - 23. 07. 2016.
  Landmark 43
NOR 12143
2. Normet
Aaro Cantell
 
    3. Arxes Tolina
Peter Beck Mikkelsen
Boats: 131
Countries: 14
  2016 - Class C Bach Yachting       Results - Class A
Results - Class B
  Jascha Bach
 
1. Bach Yachting
Jascha Bach
Results - Class C
  Italia 9.98 F
NED 998
2. Hansen
Micheal Mollmann
 
    3. Pro 4U
Patrick Forsgren

 
             
  2015 - Class A Enfant Terrible Mionan Lines
 

Alberto Rossi
 

1. Enfant Terrible
Alberto Rossi
 
  TP 52
ITA 29141
2. Xio
Marco Serafini
 
    3. Rats on fire
Rafel Carbonell
 
  2015 - Class B Movistar      

2015 ORC World
Championship

  Pedro Campos
 
1. Movistar
Pedro Campos
Barcelona, Spain
27. 06 - 04. 07. 2015.
  Swan 42 CS
ROU 1
2. Pez de Abril
Jose Maria Meseguer
 
    3. Sideracordis
Pier Vettor Grimani
Boats: 96
Countries: 22
  2015 - Class C Low Noise II       Results - Class A
Results - Class B
  Giuseppe Giuffre'
 
1. Low Noise
Giuseppe Giuffre'
Results - Class C
  Italia 9.98 F
ITA 998
2. Hansen
Micheal Mollmann
 
    3. Fyord
Jose Luis Maldonado

 
             
  2014 - Class A Enfant Terrible        
 

Alberto Rossi
 

1. Enfant Terrible
Alberto Rossi
 
  TP 52
ITA 29141
2. Santa
Claus Landmark
 
    3. Silva Neo
Dennis Gehrlein
 
  2014 - Class B Forte      

2014 ORC World
Championship

  Jaak Jogi
 
1. Forte
Jaak Jogi
Kiel, Germany
01 - 09. 08. 2014.
  X-41
EST 475
2. Checkmate
Peter de Ridder
 
    3. Three Sisters
Milan Hajek
Boats: 150
Countries: 19
  2014 - Class C Low Noise       Results - Class A
Results - Class B
  Giuseppe Giuffre'
 
1. Low Noise
Giuseppe Giuffre'
Results - Class C
  M 37
ITA 15911
2. Team Pro4U
Patrik Forsgren
 
    3. Vencom
Martin Nilsson

 
             
  2013 - Class A Hurakan        
 

Marco Serafini
 

1. Hurakan
Marco Serafini
 
  TP 52
ITA 2352
2. Aniene
Rinaldi - Martin

2013 ORC World
Championship

    3. Enfant Terrible
Alberto Rossi
Ancona, Italy
21 - 29. 06. 2013.
  2013 - Class B Scugnizza        
  Vincenzo De Blasio
 
1. Scugnizza
Vincenzo De Blasio
Boats: 106
Countries: 11
  NM 38S
ITA 16639
2. Uka Uka Racing
Uka Uka Racing
Results - Class A
Results - Class B
    3. South Kensington
Alessandro Consiglio

 
             
  2012 - Class A Enfant Terrible        
 

Alberto Rossi
 

1. Enfant Terrible
Alberto Rossi
 
  Farr 40
ITA 40091
2. Blixt Pro Sailing
Blixt Pro Sailing

2012 ORC World
Championship

    3. Airis
Cesare Bressan
Helsinki, Finland
04 - 11. 08. 2012.
  2012 - Class B Scugnizza        
  Vincenzo De Blasio
 
1. Scugnizza
Vincenzo De Blasio
Boats: 124
Countries: 12
  NM 38S
ITA 16639
2. Lenco
Erik van Vuuren
Results - Class A
Results - Class B
    3. Team Arken Zoo
Patrik Forsgren

 
             
  2011 - Class A Enfant Terrible        
 

Alberto Rossi
 

1. Enfant Terrible
Alberto Rossi
 
  Farr 40
ITA 40091
2. Bohemia Express
EVD, s.r.o.

2011 ORC World
Championship

    3. Man
Riccardo di Bartolomeo
Cres, Croatia
18 - 25. 06. 2011.
  2011 - Class B Low Noise        
  Giuseppe Giuffre'
 
1. Low Noise
Giuseppe Giuffre'
Boats: 119
Countries: 16
  M37
ITA 15911
2. Scricca Indeco
Gianfranco Ciocce
Results - Class A
Results - Class B
    3. Escandalo
Inna Vaclavova

 
             
  2010 - Class A Beluga Sailing Team
  Christian Plump
 
1. Beluga Sailing Team
Christian Plump
 
  Rodman 42
GER 5355
2. Veolia
Christansen/Bastaiansen

2010 ORC World
Championship

    3. All 4 One
Doctrina, d.o.o.
Flensburg, Germany
05 - 12. 09. 2010.
  2010 - Class B patent 3        
  Jurgen Klinghradt
 
1. patent 3
Jurgen Klinghardt
Boats: 55
Countries: 9
  X-332 Sport
GER 5533
2. Chinook
Johann Friedrichsen
Results - Class A
Results - Class B
    3. Salona
AD Boats Ltd.

 
             
  2009 - Class A Meliti IV
  George Andreadis
 
1. Meliti IV
George Andreadis
 
  Grand Soleil 42R
GRE 44
2. Man
Riccardo di Bartolomeo

2009 ORC World
Championship

    3. I.Nova
Alberto Franhella
Brindisi, Italy
05 - 11. 07. 2009.
  2009 - Class B Low Noise        
  Giuseppe Giuffre'
 
1. Low Noise
Giuseppe Giuffre'
Boats: 77
Countries: 7
  M37
ITA 15911
2. Sagola GS
Fausto Pierobon
Results - Class A
Results - Class B
    3. Alvarosky
Francesco Siculiana

 
             
  2008 Libertine
  Maurizio Biscardi
 
1. Libertine
Maurizio Biscardi

2008 ORC World
Championship

  Comet 45
ITA 15145
2. Meliti IV
George Andredis
Athens, Greece
20 - 28. 06. 2008.
    3. Bohemia Express
Richard Vojta
Boats: 51, Countries: 9
Results
             
  2007 - Class A Beluga Sailing Team
  Christian Plump
 
1. Beluga Sailing Team
Christian Plump
 
  Evento 46
GER 5755
2. Bohemia Express
EVD s.r.o.

2007 IMS World
Championship

    3. Alfa Romeo
Jani Lehti
Hanko, Norway
11 - 19. 08. 2007.
  2007 - Class B Chinook        
  Johann Friedrichsen
 
1. Chinook
Johann Friedrichsen
Boats: 41
Countries: 7
  X-332
GER 4732
2. Westwind
Peter Sueselbeck
Results - Class A
Results - Class B
    3. Cala Ventinove
Uwe Wenzel

 
             
  2006 - Class A Yugtranzit
  Sergey Shevtsov
 
1. Yugtranzit
Sergey Shevtsov
 
  Grand Soleil 42R
RUS 7
2. Data Communication
Ralf Aspholm

2006 IMS World
Championship

    3. Moonshine
Matthias Muller
Neustadt, Germany
06 - 13. 08. 2006.
  2006 - Class B Froschkonig        
  Detlef Amlong
 
1. Froschkonig
Detlef Amlong
Boats: 50
Countries: 11
  Dehler Optima 101
GER 4302
2. No Limits
Sven Christensen
Results
 
    3. patent 3
Jurgen Klinghardt

 
             
  2005 - Class N/C Azur de Puig
  Marta Mas Borrell
 
1. Azur de Puig
Marta Mass Borrell
 
  B & C 49
ESP 7373
2. Cam
Fernando Leon

2005 Rolex IMS World
Championship

    3. Movistar
Bressani / Martinez
Mahon, Spain
11 - 17. 07. 2005.
  2005 - Class C Andalucia        
  Santiago Mesa
 
1. Andalucia
Santiago Mesa
Boats: 41
Countries: 14
  Grand Soleil 42R
URU 2004
2. Sagola
Fausto Pierobon
Results - Class N/C
Results - Class C
    3. Don Alvaro
Francesco Siculiana

 
             
  2004 Meridiana - Italtel
  Antonio Orlandi
 
1. Meridiana - Italtel
Antonio Orlandi

2004 Rolex IMS World
Championship

  Grand Soleil 42R
ITA 2010
2. X-Prozac
Stefano Spangaro
Capri, Italy
15 - 22. 05. 2004.
    3. Fram XV
Einar W. Sissner
Boats: 66, Countries: 10
Results
             
  2003 - Class A Telefonica Movistar
  Goldoni / Campos
 
1. Telefonica Movistar
Goldoni /Campos
 
  Rodman 42
ESP 6446
2. World Cargo QQ7
Riccardo Simoneschi
 
    3. X-Sport
Stefano Spangaro
 
  2003 - Class B Italtel        
  Antonio Orlandi 1. Italtel
Antonio Orlandi

2003 Rolex IMS World Championship

  Grand Soleil 42R
ITA 2110
2. Wind
Roberto Maffini
Capri, Italy
17 - 24. 05. 2003.
    3. Team Revolution
Sinergia 40
Boats: 64, Countries: 9
Results
  2003 - Class C Di Mare Tec. Imp.
  Cuomo / Pelucchi 1. Di Mare Tec. Imp.
Cuomo / Pelucchi
 
  First 36.7 mod.
ITA 14367
2. Paul & Shark
Roberto Maffini
 
    3. Don Alvaro
Francesco Siculiana
 
             
  2002 - Class A Brava Q8
  Pasquale Landolfi
 
1. Brava Q8
Pasquale Landolfi
 
  Farr 49
ITA 1000
2. Wind
Lorenzo Bressani

2002 Rolex IMS World Championship

    3. Giacomelli Sport Team
Giacomelli Sport
Capri, Italy
19 - 25. 05. 2002.
  2002 - Class B Team Revolution
    Manfredo Toninelli 1. Team Revolution
Manfredo Toninelli
Boats: 86
Countries: 16
  First 36.7
ITA 13950
2. Don Alvaro
Francesco Siculiana
Results
    3. Bix
Natalio Cepollaro
 
             
  2001 - Class A Cam
  Fernando Leon
 
1. Cam
Fernando Leon
 
  Farr 51
ESP 6014
2. Telefonica Movistar
Pedro Campos

2001 Rolex IMS World Championship

    3. Brava Q8
Pasquale Landolfi
Valencia, Spain
02 - 08. 07. 2001.
  2001 - Class B Telepizza Pepsi
  Luis Doreste 1. Telepizza Pepsi
Luis Doreste
Boats: 64
Countries: 12
  Sinergia 40
ESP 5766
2. Wind-Exploit
Sandro Pantaleo
Results - Class A
Results - Class B
    3. ADS Glen
Nadia Canalaz
 
             
  2000 - Class R Vim
  J. Craig Speck
 
1. Vim
J. Craig Speck
 
  Nelson Marek 43
USA 39
2. Idler
George A.L. David

2000 Rolex IMS World Championship

    3. Atlatntico Yah Man
Vittorio Rava
Newport, USA
14 - 19. 07. 2000.
  2000 - Class C/R Mascalzone Latino
  Vincenzo Onorato 1. Mascalzone Latino
Vincenzo Onorato
Boats: 34
Countries: 3
  Farr 43
ITA 21210
2. Agincourt
Lowell / Atkin
Results - Racers
Results - Crusier/Racers
    3. Sforzando
Blair Brown
 
             
  1999 - Class A Innovision 7
  Hans Eekhof
 
1. Innovision 7
Hans Eekhof
 
  IMS 50
NED 777
2. Brava Q8
Pasquale Ladolfi
 
    3. Merit Cup
Antonio Orlandi
 
  1999 - Class B Winterthur Yah Man
  Vittorio Rava 1. Winterthur Yah Man
Vittorio Rava

1999 Rolex IMS World Championship

  Frers 39
ITA 40
2. Silver Age
P. Mortari
Porto Cervo, Italy
12 - 19. 09. 1999.
    3. Struntje Light
Wolfgang Schaefer
Boats: 25, Countries: 10
Results
  1999 - Class C Drake
    Marinuzzi / Ronconi 1. Drake
Marinuzzi / Ronconi
 
  First 40.7
ITA 13239
2. Malinda Clarion
A. Masi
 
    3. Moby Lines 30
P. Parente
 
     
 


to the top ↑